Hakkımızda

Türkiye 100, Türkiye’nin hızlı büyüyen 100 şirketini belirlemek amacıyla, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin öncülüğünde, Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı  (TEPAV)  ve TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi (TOBB ETÜ) işbirliğinde gerçekleştirilen bir girişimcilik programıdır.

Türkiye 100 Programı, ilk kez 2011 yılında Türkiye 25 olarak başlamış ve özel sektörümüzün projeye gösterdiği ilgi neticesinde izleyen yıllarda projenin kapsamı genişletilerek, 2013 yılından itibaren Türkiye’nin en hızlı büyüyen 100 şirketi belirlenmeye başlanmıştır. 2024 yılında gerçekleşen Türkiye 100 Programının sekizincisi Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) öncülüğünde, TEPAV ve TOBB ETÜ işbirliğinde gerçekleşmiştir.

Ödül Törenleri
Tüm Türkiye 100 Ödül Törenleri, TOBB Başkanımız M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun ev sahipliğinde gerçekleşmiştir.

Türkiye 25 Ödül Töreni, yani ilk ödül töreni, Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlığının ev sahipliğinde Aralık 2011’de düzenlenen II. Küresel Girişimcilik Zirvesi’nde, dönemin ABD Başkan Yardımcısı Sn. Joe Biden’ın katıldığı törende dünya kamuoyuna açıklandı.

2. dönem Türkiye 100 listesine girmeye hak kazanan şirketlere ise ödülleri, 3-6 Aralık 2013 tarihlerinde yapılan Beşinci İzmir İktisat Kongresi’nde, dönemin Kalkınma Bakanı Sn. Cevdet Yılmaz’ın katılımıyla verildi. Türkiye 100 listesindeki şirketlerin temsilcileri, 11. Cumhurbaşkanımız Sn. Abdullah Gül tarafından da kabul edildi.

3. dönem Türkiye 100 Ödül Töreni, Ağustos 2015’te İstanbul’da gerçekleştirildi.

4. dönem Türkiye 100 Ödül Töreni, Ocak 2017’de dönemin Başbakan Yardımcısı Sn. Nurettin Canikli’nin katılımıyla TOBB İkiz Kuleler’de gerçekleştirildi.

5. dönem Türkiye 100 Ödül Töreni, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Milli Mücadele Hareketi başlatmak üzere Samsun’a çıkışının 100. yılı münasebetiyle 19 Mayıs 2019 tarihinde Samsun’da yapıldı. Törene, dönemin Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sn. Mustafa Varank ve dönemin Ticaret Bakanı Sn. Ruhsar Pekcan katıldı. Tören sonunda havaalanında Türkiye 100 şirketlerimiz ile Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan da bir araya gelmişti.

6. dönem Türkiye 100 Ödül Töreni, pandemi tedbirleri altında dönemin Ticaret Bakanı Sn. Ruhsar Pekcan’ın katılımı ile online olarak gerçekleştirildi.

7. dönem Türkiye 100 Ödül Töreni ise, dönemin Ticaret Bakanı Sn. Mehmet Muş’un katılımı ile TOBB İkiz Kuleler’de gerçekleştirildi.

8. dönem Türkiye 100 Ödül Töreni, Şubat 2024’te Ticaret Bakanımız Sn. Prof. Dr. Ömer Bolat’ın katılımıyla TOBB İkiz Kuleler’de gerçekleştirildi.

Türkiye 100 listelerinin kamuoyuna açıklanmasıyla birlikte yazılı ve görsel basında listeye girmeye hak kazanan şirketlerle ilgili çok sayıda haber yapıldı. Görünürlükleri artan şirketlerin yeni ortaklara, müşterilere ve tedarikçilere erişimleri kolaylaştı. Bu şirketlerin büyümelerini devam ettirmeleri için gerekli kilit unsurlardan biri olan görünürlük, TOBB öncülüğünde gerçekleştirilen programlar sayesinde bu şirketlere sağlandı.

2011 yılından bu yana gerçekleştirilen Türkiye 100 programını her yıl yeniden düzenliyoruz. Türkiye 100 listesinde yer almak için başvuru yapan şirketler içinden programa katılma koşullarını yerine getirenler, ilgili dönemindeki ortalama satış büyüme hızlarına göre sıralanmaktadır. En yüksek büyüme hızını yakalayan 100 şirket, Türkiye 100 listesine girmeye hak kazanacaktır. Listeye girmeye hak kazanan şirketler plaketlerini, üst düzey katılım ile gerçekleşen Türkiye 100 Ödül Töreni'nde Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Sayın M. Rifat Hisarcıklıoğlu'nun elinden almaktadır.


Kazananlar